• Artykuły
    • Miasta

      Hotele i pola namiotowe

      Centra handlowe

  • Potrzebujesz projektu?

Jak zabezpieczyć place zabaw przed wandalizmem?

wodny plac zabaw a wandalizm

Wychodząc z dziećmi na spacer kierujemy się najczęściej w stronę placów zabaw, które powinny być miejscem nie tylko nieskrępowanej, ale przed wszystkim bezpiecznej zabawy.

Place zabaw zlokalizowane w przestrzeni publicznej wymagają znacznych inwestycji ze strony administracji publicznej, a następnie także właściwego zarządzania i utrzymania.  Z tego powodu pojawia się pytanie – jak skutecznie zabezpieczyć place zabaw przed wandalizmem?

Place zabaw są zazwyczaj całkowicie ogólnodostępne, co czyni je podatnymi na uszkodzenia w wyniku niewłaściwego użytkowania i aktów wandalizmu. Może to skutkować wysokimi kosztami prac konserwacyjnych i naprawczych, które często trudno kontrolować. Budzi to w wielu gminach obawy przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowych inwestycji tego typu, tak cennych i oczekiwanych przez mieszkańców.

Wodne place zabaw VORTEX posiadają szereg rozwiązań chroniących je przed wandalizmem:

System kotwiczący z wbudowaną osłoną stopy

Unikalny system kotwienia Safeswap™ firmy Vortex zapewnia pełną elastyczność w dodawaniu nowych urządzeń zabawowych oraz ich wymiany bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w infrastrukturze. Konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała i stabilna dzięki bezpośredniemu osadzeniu w nawierzchni placu.

W przypadku zarządzania kilkoma wodnymi placami zabaw, rozwiązanie Safeswap™ zapewnia także możliwość zamiany urządzeń zabawowych z jednej lokalizacji na drugą. W ten sposób staną się one nową atrakcją bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W okresie zimowym, kiedy wodne place zabaw nie są użytkowane, wyposażenie placu może być szybko zdemontowane i przechowane w magazynie, a następnie ponownie zainstalowane już w marcu. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko wandalizmu.

System Toeguard™ chroni przede wszystkim stopy dzieci przed przypadkowym uderzeniem w system mocowań urządzenia zabawowego do podłoża. Osłona wykonana jest z miękkiego w dotyku, trwałego, odpornego na chemikalia i wandalizm elastomeru. Dostępna paleta kolorów Toeguard™ to jasne barwy odporne na promieniowanie UV. 

System montowany jest do słupka stanowiącego część urządzenia zabawowego. Istnieją dwie wersje systemu: dwu- lub jednoczęściowa. Jego cel to ochrona przed skaleczeniem nóżek dziecięcych oraz zabezpieczenie systemu mocującego urządzenie do podłoża.

System mocowania Vortex umożliwia szybki demontaż urządzeń w okresie zimy oraz chroni stopy dzieci
Specjalny zestaw narzędzi

System montażu urządzeń Vortex uniemożliwia komukolwiek dostęp i demontaż konstrukcji lub jej części za pomocą własnych narzędzi. Specjalny zestaw do konserwacji stanowi standardowe wyposażenie każdego dostarczanego parku zabaw.

Najlepsze materiały

Co więcej, dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji najwyższej jakości materiałów, wodne place zabaw Vortex wyróżniają się wyjątkową trwałością – stal nierdzewna dodatkowo malowana proszkowo sprawia, że wszystkie elementy placu zabaw są w pełni chronione przed promieniami słonecznymi i korozją.

Elementy wykonane ze stali nierdzewnej mają decydujący wpływ na trwałość produktów Vortex, jednak równie istotna jest jakość i wytrzymałość części ruchomych i dekoracyjnych. O trwałości całego urządzenia decyduje jego najsłabsze ogniwo, dlatego wszystkie elementy powinny spełniać najwyższe wymagania jakościowe.

Dobitnym przykładem są elementy składowe urządzeń zabawowych Seeflow™. Powstają one z  półprzezroczystych polimerów w różnych kolorach, tak, aby tworzyć niezwykłe efekty świetlne, które przyciągają uwagę dzieci. Wykonane z wysoce odpornych na uderzenia elastycznych polimerów, zawierają do 40% materiałów pochodzących z recyklingu – co sprawia, że jest to produkt nie tylko trwały, ale również ekologiczny.

Dysze to jedne z najmniejszych elementów stanowiących element składowy urządzeń zabawowych, przez które przechodzi woda pod różnym ciśnieniem, tworząc efekty atrakcyjne zwłaszcza dla najmłodszych. Produkowane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu z tą myślą, aby w przyszłości nie trzeba było ich wymieniać z powodu zniszczenia.

Vortex produkuje i montuje wodne place zabaw, które mają  służyć przez wiele lat.

dysza wodny plac zabaw
Dysza ze stali nierdzewnej Vortex
Projekt:

Nasz zespół inżynierów i projektantów jest w pełni świadomy faktu, że każda przestrzeń wymaga indywidualnego podejścia. Budowa wodnego placu zabaw na terenie hotelu czy na polu kempingowym wymaga innych założeń niż ma to miejsce w przypadku ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej. Znamy potrzeby i specyfikę projektów realizowanych w przestrzeni publicznej oraz mamy duże doświadczenie w tego typu projektach.

Wszystkie nasze urządzenia zabawowe projektujemy i wykonujemy tak, aby wytrzymały próbę czasu nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Szczegółowo badamy teren, na którym planowane jest powstanie wodnego placu zabaw, a następnie odpowiednio dobieramy jego wyposażenie, aby uzyskać zadowalający efekt zarówno z punktu widzenia najmłodszych użytkowników, jak i inwestora.

Liczne przykłady placów zabaw zrealizowanych w Stanach Zjednoczonych w miejscach, gdzie są narażone na akty wandalizmu, potwierdzają najwyższą jakość i trwałość produktów Vortex.

wodny plac zabaw w San Francisco
Plac wodny zrealizowany w dzielnicy San Francisco, która narażona jest na akty wandalizmu

Przestrzeń bez barier, z mnogością kolorów i wyjątkowymi walorami wodnej zabawy – te cechy sprawiają, że wodne place zabaw proponowane przez Vortex są bezpiecznym i sprawdzonym wyborem. Taki plac zabaw może powstać również w Twoim mieście. Na co czekać!

Wiemy, że w każdej przestrzeni miejskiej istnieje i będzie istniało zagrożenie aktami wandalizmu. Jesteśmy jednak również pewni, że dostarczamy rozwiązania najwyższej jakości, które minimalizują ryzyko zniszczenia i koszty związane z bieżącym utrzymaniem placu zabaw.

Z drugiej strony powinniśmy być również świadomi tego, że aby poprawić bezpieczeństwo i ograniczyć wandalizm w naszych miastach, musimy zrobić wszystko, aby na ulice wróciły dzieci i całe rodziny. Jeśli nasze miasta zostaną zaprojektowane z tą myślą, wiele z problemów automatycznie się rozwiąże.

Zrealizowane projekty