• Artykuły
    • Miasta

      Hotele i pola namiotowe

      Centra handlowe

  • Potrzebujesz projektu?

Przebudowa starego basenu w wodny plac zabaw

Victoria Park to jeden z najbardziej lubianych i popularnych parków wśród mieszkańców Cardiff w Wielkiej Brytanii. Mimo wspaniałej historii sięgającej roku 1897 oraz niezwykłej zieleni, miejsce to wymagało zmian.

Nowo zrealizowany wodny plac zabaw Splashpad® tchnął życie w park i pobudził całą okolicę. Zmiana była konieczna, gdyż liczący już kilkadziesiąt lat brodzik w swoich ostatnich latach notował spadek zainteresowania, czemu towarzyszyły stale rosnące koszty utrzymania. Finałowy efekt okazał się spektakularny.

Początkowo projekt przebudowy spotkał się z oporem społeczności lokalnej, która zebrała tysiące podpisów pod petycją o ocalenie starego brodzika. Jednak niemalże natychmiast po otwarciu można było zaobserwować pozytywne efekty przeprowadzonej inwestycji. W pierwszych tygodniach wodny plac zabaw Splashpad® przyciągał średnio 5 950 odwiedzających tygodniowo, w porównaniu do około 470 dzieci odwiedzających stary basen, który dotąd funkcjonował w tym miejscu. W całym sezonie liczbę odwiedzających oszacowano na 71 400 osób –  w porównaniu do średniej z ostatnich lat dla starego basenu, która wynosiła około 8 tysięcy odwiedzających rocznie.

Stary basen cieszył się małym zainteresowaniem i wysokimi kosztami utrzymania

Projekt od samego początku konsultowany był przez władze lokalne z firmą Ustigate, lokalnym partnerem technicznym firmy Vortex. Nowy plac zabaw miał nawiązywać do historii tej wspaniałej zielonej enklawy, wcześniej działającego w tym miejscu basenu oraz lokalnego zoo.

W rezultacie powstał tętniący życiem wodny park zabaw Splashpad® z szeroką gamą produktów z kolekcji Vortex Nature. Przemyślany dobór elementów wyposażenia zapewnia zabawę dla dzieci w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Oferuje delikatną interakcję z wodą dla najmłodszych, w tym dysze gruntowe, strumienie i zabawne tryskacze w formie kraba i rybki.

Po przeciwnej stronie powstała strefa nastolatka, bardziej dynamiczna, z urządzeniami o intensywniejszych efektach wodnych. Zawiera m.in. zabawne ikoniczne konstrukcje takie jak „Pająk” i wiadro przelewowe. 

Obie strefy łączy cecha inkluzywności i dostępności dla wszystkich, co było jednym z najważniejszych warunków postawionych przez lokalną wspólnotę na etapie konsultacji.

Miasto przewiduje znaczne oszczędności w kosztach operacyjnych w porównaniu do nakładów związanych z eksploatacją wcześniej funkcjonującego brodzika. Wymagania w zakresie codziennej konserwacji są minimalne, a ponieważ Splashpad® ma zerową głębokość, nie jest wymagane zatrudnienie ratownika.

Nowy wodny plac zabaw stanowi ponadto dużo bezpieczniejsze rozwiązaniem. Dzięki temu projekt zrealizowany w Victoria Park okazał się wspaniałym doświadczeniem i przykładem udanej inwestycji – między innymi za sprawą mieszkańców licznie go co roku odwiedzających.

Zrealizowane projekty