• Artykuły
    • Miasta

      Hotele i pola namiotowe

      Centra handlowe

  • Potrzebujesz projektu?

Wywiad z architektem miejskim pracującym nad projektem wodnego placu zabaw

Wywiad z panem Jordi Llobet – architektem miejskim, który nadzorował prace nad nowym wodnym placem zabaw Splashpad® w miejscowości Castellar del Vallès w Hiszpanii.

Jak ta inwestycja wpłynie na życie w mieście?

Powstanie Splashpad® spowodowało radykalną zmianę w sposobie spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Zyskali oni zupełnie nową, dostępną za darmo dla wszystkich, inkluzywną, ciekawą i bezpieczną przestrzeń rekreacji, pozwalającą dzieciom na swobodną zabawę tak długo, jak tylko tego zechcą. Można powiedzieć, że – mimo braku morza czy jeziora w okolicy – udało nam się stworzyć coś w rodzaju miejskiej plaży.

Co sądzisz o samym projekcie placu zabaw?

Projekt placu zabaw zakładał stworzenie dwóch różnych stref: jednej dla najmłodszych, z mniejszymi, mniej intensywnymi atrakcjami, oraz drugiej dla starszych dzieci, gdzie znajdują się już większe, bardziej dynamiczne i interaktywne elementy. W rzeczywistości jednak z placu zabaw mogą korzystać osoby w każdym wieku.

Czy Splashpad® dobrze się wpasował w otaczający krajobraz?

Projekt parku i dobór wyposażenia zostały dokładnie przemyślane, nawiązując do starego stawu i rzeźby wieloryba. Wszystkie elementy tworzą spójną kompozycję na wzór nadmorskiego krajobrazu – łącznie z unoszącymi się nad wodą masztami żaglówek.

Na zawsze zapamiętam dzień otwarcia placu zabaw. Niecierpliwość dzieci, by wejść i rozpocząć zabawę, radość i szczęście na ich twarzach. To wyjątkowe miejsce, które stanowi również wielki sukces samego miasta.

Zrealizowane projekty